top of page

Hangi Tip Lens Seçmeliyim? Yıllık mı, Aylık mı, Yoksa Günlük mü?

Blisters.png

Kontak lens seçiminde lensin materyali, boyutları, özellikleri kadar lensin kullanım süresini de doğru seçmek çok önemlidir.

Kullanıcının yaşam biçimi, alışkanlıkları ve gözünün kontak lense uyum derecesi lens kullanım süresini belirlemede en önemli etmenlerdir.

Bu arada unutulmaması gereken en önemli şey kullanım süresi kurallarına uyulmasıdır. Kullanıcı aylık lens kullanıyorsa 1 ayı, 3 aylık lens kullanıyorsa 3 ayı geçirmeden lensi değiştirmelidir. Böylece göz sağlığını ters etkileyebilecek risklerin oluşmasından uzak durmuş olur.

Kontak Lenste Kullanım Sürelerinin Önemi

Geçmişte yıllık ve 6 aylık gibi uzun süreli lensler daha çok tercih edilirken, bugün ülkemizde 3 aylık ya da aylık lenslerin daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Günlük kullan-at lensler ise henüz oransal olarak daha az tercih edilse de zaman içinde tercih edilme miktarı hızla artmaktadır.

 

Kontak lens kullanımı son derece bireysel bir deneyimdir. Kullanım rahatlığı kişiden kişiye değişir.  Kullanım süresi olarak bu süreli lensler daha kullanışlıdır diye bir şey söylemek imkansızdır. Kimisi aylık lensle rahat eder, kimisi yıllık lensle, kimisi de günlük lensten hoşnuttur. Sadece kullanılıp atıldığı ve her sabah yeni bir lens ile güne başlandığı için günlük kullan-at lenslerin en hijyen açısından en uygunu olduğu söylenebilir.

6 Aylık ve Yıllık Lensler

Uzun vadeli lenslerde hijyen kurallarına uymak çok önemlidir. Lenslerin gözün korneasında durduğu süre boyunca üzerinde biriken lipit ve proteinlerin düzenli temizlenmesi gereklidir. 6 aylık ve yıllık lenslerde kullanım süresi uzun olduğu için günlük temizliğin hiç aksatılmaması gerekir. Hijyen konusunda titiz kişilerin uzun vadeli lens kullanmalarında hiç sorun oluşmaz, ama hijyene gereğince dikkat edemeyecek durumdaki kişilerin daha kısa vadeli lensleri tercih etmeleri daha doğru olur.

Kimi kullanıcının yıllardır süren alışkanlığından, kimi kullanıcının da ücretlendirme avantajından dolayı uzun süreli lensleri tercih ettiği görülmektedir. Bazı kullanıcılar yıllardır kullandığı lensten çok memnun olduğu için, materyaline, dokusuna, takma çıkarma kolaylığına, boyutlarına alıştığı ve uyum sağladığı lensi bırakmak istemez. Hatta yıllık renkli lens kullanıcılarında belirli bir renge çok alıştığı için yıllık kullanımı tercih ettiği de görülür. Bu durumda kullanıcının rahat ettiği lensle devam etmesi en doğru seçenektir.

Renkli lens dışında yıllık lensler daha çok yüksek numaralı, ya da yüksek astigmat değerli özel yapım lenslerdir. 

Uzun vadeli lens kullanıcılarının lens bakımı konusunda bol bol solüsyon kullanmaları gerekir. Ayrıca lenslerin protein temizliği için ek ürün ve cihazlardan da faydalanabilirler. Örneğin sonik titreşimli temizleyiciler uzun vadeli lenslerin temizliğinde fark yaratır ve lenslerin daha uzun ömürlü ve sağlıklı kullanılabilmesine olanak tanırlar.

3 Aylık, Aylık, 15 Günlük ve Haftalık Lensler

Ülkemizde en çok kullanılan lens grubu orta vadeli kullanılan lenslerden oluşur. Özellikle aylık kullanımda lensin kullanım süresi boyunca normal günlük temizlik yeterli olmakta ve kullanıcının fiyat/performans beklentisine daha uygun çözümler ortaya çıkmaktadır.

Uzun ve orta vadeli lens gruplarında en önemli nokta lensler üzerinde tortu birikmeden lensin değiştirilmesidir. Çünkü tortular zaman içinde göz allerjisine yol açabilir ve allerjik gözlerin enfeksiyon kapması daha kolaydır.

Orta vadeli lenslerde de sonik temizleyicilerle lensin kullanım süresini aşmadan ama verilen süre boyunca maksimum konforla kullanmak mümkündür. 

Günlük Kullan-at Lensler

Günlük kontak lensler her gün kullanımdan sonra atıldığı için kullanımı en hijyenik lenstir. Temizlik gerektirmez. Doğrudan kullanım sonrasında atılır. O nedenle özellikle 14-15 yaşla başlayan genç kullanımlarında hijyen konusunu riske atmamak için günlük lens ile başlamaları önerilir.

Sürekli makyaj yapanlar için günlük kullan-at lensler hijyen açısından daha güvenilir bir seçenektir.

Yarı zamanlı kontak lens kullanıcıları için günlük kullan-at lensler daha verimli bir seçenektir. Kullanıcı yoğunlukla gözlük takıp, özel zamanlarda kontak lens kullanıyorsa günlük kullan-at lensleri tercih edebilir. Böylece uzun ve orta süreli lensleri kutularda uzun süre bırakıp süresi sonunda atmak yerine, kullan-at lensleri sadece ihtiyaç duyduğunda kullanabilir.

Günlük lensler ücretlendirme açısından diğerlerine göre daha yüksek fiyatlı lensler olmasına rağmen hijyen gerektiren durumlarda tercih edilmelidir.

Her Gün Temizlemeye Üşeniyorum

Her Gün Temizlemeye Üşeniyorum. Nasıl Bir Lens Almalıyım?

Gunluk kullan-at lens.png

Bu sorunun en doğru cevabı ya gözlük ya da günlük kullan-at lens kullanmaktır.

Son yıllarda pazarlanmakta olan yeni bir lens çeşidi vardır. Bu lensin pazarlaması her gün kontak lensini takıp çıkaramayacak yoğun kişilere özel olarak yapılsa da kullanıcıların bu konuda lensin genel kullanım kurallarından uzaklaşmamaları gerekir. Kullanıcının 1 hafta hiç çıkarmadan kullanabileceği belirtilerek pazarlanan lensleri de muhakkak gece çıkarmak gerekir. Göz hekimleri lensin özellikleri ne kadar gelişmiş olursa olsun gece lensle uyumayı sakıncalı bulmaktadır, çünkü korneanın hava alması gerekir. Bu nedenle kullanıcı lensini takıp çıkarmaya üşeniyorsa o zaman lens değil ya gözlük kullanmayı ya da günlük kullan-at lens kullanmayı tercih etmelidir. Lens 1 hafta boyunca gözde durduğunda mutlaka gözdeki proteinler lense yapışır ve  alerjiye yol açar. Dolayısıyla her gün lensin çıkartılıp temizlenmesi gerekir. Lensler bir hafta kullanıldıklarında da her gece lens solüsyonu ile temizlenmelidir.

Günlük kontak lensler her gün kullanımdan sonra atıldığı için kullanımı en hijyenik lenstir. Temizlik gerektirmez. Doğrudan kullanım sonrasında atılır. O nedenle günlük temizliğe üşenen kişiler için ideal bir kullanım olanağı sunar.

Kontak Lenslerimi Hangi Sıklıkla Değiştirmeliyim

Kontak Lenslerimi Hangi Sıklıkla Değiştirmeliyim?

Gunluk kullan-at lens.png

Kontak lensin değiştirme zamanının geldiğini takvime bakarak anlarız. Sizin kullandığınız lens eğer bir aylıksa mutlaka bunu bir yere not edin ve 1 ay dolduğu anda da bir şikayetiniz olsun ya da olmasın lensinizi atın.

Unutmayınız ki elinizdeki lense bir kullanım süresi belirtilmiş olmasının bir nedeni vardır. Eğer aylık bir lens kullanıyorsanız, bu lens bir ay boyunca kullanılmak üzere üretilmiştir. O süreyi geçtiği zaman mutlaka atmak gerekir. Aynı şekilde günlük lensleri de gün sonunda atmak gerekir.


"Nasılsa bir sıkıntım yok, kullanabildiğim kadar kullanayım," zihniyetinde olmak yanlıştır. Kontak lensin üretici firma tarafından belirlenen süresini aştığınız zaman risklere açık hale gelebilirsiniz. Lensin belirlenenden uzun süreli kullanımı finansal açıdan kazançlı gibi görünse de göz sağlığı açısından riskli olabilir. Gözümüzün her şeyden kıymetli olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Lens belirtilen kullanım süresinden daha fazla kullanılmaya başlandığında lensin materyali üzerinde uzun süreli kullanıma bağlı yabancı toksik ürünler birikeceği için korneada irritasyon ve enfeksiyonlara neden olabilir. Göz alerjik reaksiyon verebilir. Alerji enfeksiyona daha açık hale getirebilir.

Bu arada kullanım süresi dolmadan gözünüzde rahatsızlık da hissediyor olabilirsiniz. Bu durum genellikle lens temizliğinin yeterli ve düzenli yapılmadığı durumda yaşanabilir. Bunu bir uyarı olarak düşünerek lens temizliğinize daha çok özen gösteriniz. Yine de aynı sorunu yaşıyorsanız sonik titreşimli temizleme cihazları ile lensinize günlük temizliğe ek olarak haftalık temizlik uygulayabilirsiniz. Temizlik konusunda eksiksiz davranıyor ve hala lensinizin kullanım süresi dolmadan gözünüzü rahatsız ettiği durumlarda ise lens süresi dolmasa bile lensi atıp yeni bir lens takın.

 

Kontak lens kullanıcılarının göz sağlığı ve göz konforunu daima ön plana koymaları, lensin kullanım performansını arttırmak amacıyla göz sağlığından ödün vermemeleri gerekir.

bottom of page