Haberler

Uzmanlar Lens Kullanıcılarını Uyarıyor

Gözlük kullanmak istemeyen ya da renkli gözlere sahip olmayan isteyen özellikle 14 yaş üstü gençlerin tercih ettiği kontak lens dikkatli kullanılmadığında gözlere ciddi anlamda zarar veriyor.

Kontak lensiniz hangi çeşit olursa olsun öncelikle ellerinizi bol sabunla yıkayıp ardından mutlaka kullan-at bir peçete ya da havlu ile kurulayarak takmalısınız. Ellerinizi yıkadıktan sonra kurulamadan takarsanız, musluk suyunda bulunan akantomoeba adlı bir bakteri gözünüze yerleşerek ağır ve kalıcı görme kaybına yol açabilir.

Günümüzde kullanılan 3 ana çeşit kontak lens bulunmaktadır.
Sert, Gaz Geçirgen ve Yumuşak Kontak Lens’dir. Her üç çeşit kontak lensinde kullanımında dikkat edilecek hususlar aynıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere öncelikle ellerimizi bol sabunla yıkayıp sonra kurulayarak lensinizi takmak, gün içinde en fazla 8-10 saat kullandıktan sonra yine ellerinizi bol sabun ile yıkayıp kuruladıktan sonra çıkartmak. Bunun dışında ister günlük ister haftalık, ister aylık kontak lens olsun, lensinizi çıkardıktan sonra mutlaka hekiminizin önerdiği bir solüsyon içine koymalısınız. Kontak lensinizi ertesi gün kullanmayacaksanız her gün bu solüsyonu tekrar değiştirmelisiniz.

Son uyarımız ise belki de en önemlisi; günlük kontak lens kullanıyorsanız asla kontak lensiniz ile uyumayınız.