top of page

Renkli Kontak Lenslerin Özellikleri Nelerdir?

Renkli lens, daha çok kozmetik amaçlı olarak, fiziki görünüm açısından üretilen ve kullanılan bir lens türüdür.

Kişilerin kendi dış görünüşlerinde yapmak istedikleri değişiklikler için oldukça fark yaratan önemli bir aksesuardır. Farklı renklerde lens kullanarak elbisenize, saç renginize veya diğer aksesuarlarınıza da bir uygunluk katabilirsiniz.

 

Renkli lens kullandığınızda yüzünüzde her zaman bir canlılık olacaktır.

Numaralı lens kullanımının yaygınlaşmasının ardından üreticiler yeni arayışlara girmiş ve renkli lens teknolojisini geliştirmişlerdir.

Kullanımının yaygınlığı dolayısıyla fiyatlarında da uygunluk sağlanabilmiş ve renkli lensler geniş bir kullanım imkanı bulabilmiştir.

Yalnızca kozmetik amaçlı kullanılan renkli lenslerin yanı sıra, aynı zamanda hem renkli hem de göz kırma kusurunu düzelten renkli sferik tabir edilen refraktif özellikli lensler de bulunmaktadır. Ayrıca astigmatı olan kullanıcılar için renkli torik lens kullanmak da mümkündür.

Renkli lens kullanıcıları ister torik ya da sferik olsun, ister yalnızca kozmetik amaçlı olsun renkli lens alırken de mutlaka doktor muayenesinden geçerek kontak lens reçetesi almalı ve lenslerini her zaman optik mağazadan satın almalıdırlar. Çünkü kozmetik amaçlı bile olsa, renkli lensler de aynı şeffaf lensler gibi gözün korneasına doğrudan temas ettiği için sağlık ürünüdürler ve bu kapsamda şeffaf lenslerle aynı hassasiyetle satın almayı ve kullanmayı gerektirirler.

Renkli lens satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de, lens kullanım zamanıdır. Lensler belirli bir zaman sürecinde kullanmaya uygun olarak üretilmiştir. Lens kataloglarında bu tür bilgilere ulaşmak mümkündür.

Lütfen renkli lens kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz ve yasal olmayan internetten kontak lens alışverişinden uzak durunuz. Her zaman lenslerinizi optik mağazalardan alınız.

Renkli kontak lensler.jpeg
bottom of page