Kontak Lensin Riskleri

– İlk kez kullanacak kişiler, kullanım sırasında ve öncesinde lensin takılması, çıkarılması, batması vb. gibi bir takım sorunlarla karşılaşırlar.
– Hijyen, kullanım süresi, alerji gibi durumlara dikkat edilmediğinde geçici ya da kalıcı bazı göz kusurlarına neden olabilir – Kitap okumak, bilgisayar karşısında çalışmak gibi aktivitelerde gözü çok yorar ve acı çektirici bir hâl alabilir.
– Göz kuruluğuna sebep olabilir ve yanınızda devamlı yapay gözyaşı taşımak zorunda kalabilirsiniz.

Genel Uyarılar ve Tavsiyeler

– Eğer göz kuruluğu probleminiz varsa ve gözyaşı miktarınız azsa, kesinlikle kontak lens kullanmayınız; zira daha ciddî problemlere sebep olabilir.
– Yine göz tansiyonu vs. gibi göz sorunlarınız varsa da lens kullanmayınız.
– Lenslerinizi, sürelerinden fazla kullanmayınız. Günlük lensleri bir günden fazla, aylık lensleri ise bir aydan fazla kullanmayınız.
– Günde en fazla 12-13 saat boyunca lens takınız. Daha fazlası gözünüze zarar verebilir ve görme kalitesini düşürebilir.
– Eğer gözünüzde batma, yanma, kaşıntı, aşırı sulanma vs. hissediyorsanız lensinizi çıkarmalısınız. Lensi ters takmış olabilirsiniz ya da lens üzerinde yabancı bir cisim bulunabilir. Ayrıca, gözleriniz kanlandığında ve de çok yorgun olduğunuz zamanlarda da lens takmayınız. Olumsuz sonuçlara yol açabilir.
– Uzun süreli lens satın almayınız ve aylık ya da yıllık lens satın almadan önce her seferinde mutlaka bir göz doktoruna muayene olunuz (bazı kişiler ‘Lens kutunuzu atmayınız. Bir sonraki lens alışınızda bu kutuyu gösterip üzerindeki bilgilerle aynı lensten alabilirsiniz.’ dese de buna itibar etmeyiniz). Gözünüzde olumlu/olumsuz yönde değişmeler hatta enfeksiyonlar meydana gelmiş olabilir. Her ihtimali göz önünde bulundurmak gereklidir.
– Yere düşen bir lens, eğer üzerinde kalıcı bir hasar (çizik, yırtık vs.) oluşmamışsa, iyice temizlendikten sonra tekrar kullanılabilir; fakat yine de en iyisi bu lensi uzun süre kullanmamaktır.
– Kontak lens kullandığınız zamanlarda dumanlı ve tozlu ortamlarda kalmamaya ve yüzme vs. gibi direkt olarak gözü etkileyebilecek aktiviteler yapmamaya özen gösterin. Bahar aylarında ortaya çıkan polenler de lensinize ve dolayısıyla gözünüze zarar verebilmektedir.
– Lens kullanırken tırnaklarınıza dikkat etmeniz şarttır; zira uzun ya da keskin tırnaklar lensinize zarar verip onu çizebilir ya da yırtabilir.
– Sıcak, nemsiz ve kuru havalarda; bilgisayar ekranı karşısında; kitap okurken ya da ders çalışırken lens kullanmamaya özen gösteriniz.
– Kontak lensler gözünüzdeyken asla uyumayınız. Lens, gözünüzün arka kısmına kaçabilir, gözünüze yapışabilir ve bunlar da körlüğe bile neden olabilir.

KONTAK LENSLERİN SEBEP OLABİLECEĞİ HASTALIKLAR

NOT: Aşağıda yer alan göz hastalıkları, uzun süreli kullanım, geceleri lens göz içerisindeyken uyuma veya yanlış şekilde kontak lens kullanma sonucunda meydana gelebilecek olan hastalıklardır. Araştırmalara göre bu hastalıklar, kontak lens kullananların %4’lük bir kesiminde görülmektedir.  Ayrıca, 5 seneden fazla kontak lens kullanımı da bu hastalıklara temel hazırlayabilmekedir.

Korneal Hastalıklar

Yukarıdaki şartlara bağlı olarak kornea üzerinde şu tür rahatsızlıklar baş gösterebilir:
1. Kornea incelmesi
2. Kornea dokusu zedelenmesi
3. Kornea iltihabı (keratit)
4. Kornea yıpranması ve düzensizlikleri
5. Kornea ülseri
6. Oksijen yetersizliğine bağlı anormallikler
7. Bakteri ve amip üremesi
8. Kırmızı göz sendromu
9. Keratakonus (Keratakonüs)


Uzun süreli veya hatalı lens kullanıma bağlı olarak gelişebilen hastalıklardan Keratakonus

Göz Yapısı Hastalıkları
Yine yukarıdaki şartlara bağlı olarak gözün genel yapısı ve zarı ile ilgili şu hastalık gelişebilir:
1. Göz derisi iltihabı
2. Konjonktiv iltihabı
3. Çevresel iltihaplanma

Göz Kapağı Hastalıkları
Doğrudan göz kapağıyla ilgili olarak da, göz kapağı kaslarının zedelenmesi sonucu göz kapağının devamlı kapalı kalması hastalığı baş gösterilebilir.