Kontak Lens Solüsyonları

Kontakt lens solüsyonlarının amacı ; Durulama, temizleme, dezenfekte ve muhafaza etmektir.
Bir markanın herhangi bir solüsyonunu kullanmaya başladığınızda o ürünü değiştirmeyerek devam etmenizi öneririz. Böylelikle karşılaşılabilecek alerjik reaksiyonların tespiti kolaylaşacaktır.
“For sensitive eyes” ibaresi taşıyan solüsyonların içinde, bazı gözlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilen tiomersal bileşiği bulunmaz. Alerjik ve hassas bir göze sahipseniz bu yönde seçim yapmalısınız.

Alerjinin belirtileri sıklıkla, yaşarma, kaşıntı, batma hissi, kızarma ve akıntı gibi bulgulardır. Alerjik gözlere, hidrojen peroksit içeren solüsyonlar da önerilebilir.

“Lens solüsyonu” kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar.
– Solüsyon şişelerinin ağzını ellemeyiniz.
– Herhangi bir yüzeye sürmeyiniz.
– Lens kabındaki solüsyonu her akşam değiştirmelisiniz.
– Lens kaplarına su değmemesine dikkat ediniz. Sudaki mikrop ve bakteriler, göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Hali hazırda kontak lens solüsyonlarının içinde çeşitli temizleme maddeleri mevcuttur.

Ayrıca kullanılacak lens solüsyonunun ne içerdiği ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında prospektüslerinden yardım alabilirsiniz.

Asla ve asla son kullanma tarihi geçen solüsyonları kullanmayınız. Bir solüsyon satın almadan önce de mutlaka son kullanma tarihine bakınız. Bitimine 1-2 ay kalan solüsyonları da tercih etmeyiniz.

Bunun haricinde, bazı yerlerde satılan normalden daha ucuz solüsyonlar da güvenmeyiniz ve bildiğiniz, güvenilir satış noktaları haricinde hiçbir yerden solüsyon almayınız.

Hiçbir zaman ihtiyacınız olandan fazla miktarda solüsyon da almayınız. Ne kadar süre boyunca lens kullanacağını belirleyip ona göre solüsyon alınız; fakat lens kullanmaya ilk başladığınız zamanlarda yedek bir solüsyonun yanınızda bulunmasında fayda olacaktır.

Solüsyonu kesinlikle başka hiçbir sıvı ile karıştırmayınız ve lens muhafazası ve sterilizasyonu için solüsyondan başka bir yöntem (su, tükürük vs.) kullanmayınız.