Haberler

Kontak Lens Özgürlük Demektir

Göz bozukluklarının düzeltilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de kontak lenslerdir. Kontak lensler gelişmiş ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır, hatta Japonya, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde göz bozukluğu olanların %20’si civarında bir oranı kontak lens tercih etmektedir.

Kontak lensler neden tercih edilmeli
Kontak lens özgürlük demektir. Gözlükten farklı olarak her yeri rahat bir şekilde görebilirsiniz, tıpkı kusursuz gözlere sahipmişsiniz gibi. Gözlükte olduğu gibi çerçeveler sizi sınırlamaz. Kontak lensler hareket kabiliyeti sağlar. Gözlüklerin kayması veya düşmesi çoğu zaman can sıkıcı olmaktadır. Her türlü yoğun aktiviteyi lenslerinizle yapabilir ve bu esnada net görmeye devam edebilirsiniz. Spor yapmak gibi koşmayı veya eğilip doğrulmayı gerektiren tüm bedensel aktiviteleri özgürce yapabilirsiniz. Gözlük kullanmanın insan psikolojisi üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri, özellikle gençler üzerindeki etkilerini de unutmamak gerekir. Özellikle estetik kaygılar söz konusu ise kontak lensler tek alternatiftir. Refraktif cerrahi, yani göz bozukluklarının cerrahi yöntemlerle düzeltimi ise tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi riskler taşımaktadır. Refraktif cerrahi, ülkemizde her ne kadar başarı ile uygulanmakta olursa olsun yine de risklerini göz ardı etmek pek mümkün değildir. Zaten gelişmiş ülkelerde kontak lenslerin tercih edilmesinin bir nedeni de budur. Herkesin göz yapısı farklıdır ve kendine has özellikler taşır, bu nedenle herkesin refraksiyon cerrahisinden yararlanabilmesi de söz konusu değildir.

Kontak lensler ne kadar sağlıklı
Öncelikle şunu söylemekte yarar var. 70’li yıllardan sonra ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan lensler artık günümüzde çok farklıdır. Toplum olarak zihinlerimizde oluşan kontak lens imajı da değişen kontak lens teknolojisine bağlı olarak geçmişte kaldı. Kontak lensler artık sert değil. Bazı kornea hastalıklarında kullanılanlar hariç uzak, yakın ve astigmat görme bozukluklarında tamamen yumuşak lensler kullanılmakta. Bunlar gözde hissedilmeyen hatta lens kullandığınızı unutturabilecek kadar rahat lenslerdir.

Kozmetik amaçlı renkli kontak lensler
Kontak lenslerin en yoğun kullanıldığı alanlardan biri belki de kozmetiktir. Renkli lensler, ülkemizde tahmin edilenden çok daha fazla kullanılmaktadır. 90’lı yıllarda televizyon yıldızlarının kullandığı abartılı görünen renkli lenslerden bahsetmiyoruz. Bu tür lensler elbette halen bulunabiliyor ancak artık bunlardan çok farklı ve doğal görünümlü renkli lensler üretilmekte. Doğal bir renk değişikliği sağlayan lenslerle kişinin renkli lens kullanıp kullanmadığı kolay kolay anlaşılamamaktadır. Çoğu zaman renkli lens kullanan kişinin yakınları, bu durumu bildikleri halde çok fazla yadırgamamaktadır. Belki de renkli lenslerin yaygınlaşmasının bir sebebi budur. Göz dış görünüşümüz açısından o kadar önemli bir noktadır ki, renkli gözler kişinin dış görünüşünü tamamen değiştirebilmektedir, kişiyi daha farkedilir kılmaktadır. Bu ufak ve istediğiniz anda çıkartmak suretiyle geri dönüşü mümkün olan değişiklikle, görünüşünüzü yenileyebilir ve kendinizi yeniden keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

Renkli lenslerde günlük kullan-at seçeneğiyle her gün başka bir renk deneyebilirsiniz
Renkli kozmetik lensler yakın bir zamana kadar yıllık ve aylık olarak üretilmekteydi. Geçtiğimiz günlerde günlük kullan-at seçeneğinin de piyasaya çıkmasıyla her tercihe uygun bir renkli kontak lens artık mevcut. Özellikle göz kalemi ve sürme gibi makyaj malzemeleri kullanan kadınlar lenslerin temizliği konusunda daha titiz olmak durumundayken, artık günlük kullan-at seçeneğiyle pratik ve hijyenik bir çözüme kavuşmuş oldular. Ayrıca günlük kullan-at lenslerin ince yapısından dolayı sundukları rahatlığı da unutmamak gerekir. Her göz ayrı bir hikaye anlatır derler, işte şimdi bu hikayeyi yeniden yazma şansınız var.

Denize havuza girebilirsiniz
Diğer bir sağlıklı kontak lens tercihi ise günlük kullan- at lenslerdir. Farklı bir teknoloji ile üretilen bu lensler sabah takılıp akşam çıkartılarak atılmak suretiyle kullanılmaktadır. Temizlik gerektirmemesi ve bu nedenle çok güvenli olması sebebiyle gelişmiş ülkelerde en çok terich edilen kontak lens türlerinden biridir. Özellikle alerji sorunu olanlar, yoğun makyaj yapanlar, aktif bir yaşam tarzı olanlar ve gençler tarafından tercih edilmektedirler. Göz doktorları tarafından, kontak lenslerle denize veya havuza korunmasız olarak girilmesi önerilmezken, günlük kullan-at lenslerle, lens işi bitince atılacağı için izin verilebilmektedir.