Haberler

İyileştirici kontak lensler

Rusya’nın Kemerovo kentindeki Üniversitede iyileştirici kontak lens geliştirildi. Lens, hasarlanmış ya da yanmış gözün, uygulanan tedavi metodlarından 5 misli daha çabuk iyileşmesini sağlıyor. Bu teknolojinin benzeri şimdilik dünyada yok.

Kemerovo Üniversitesi Bilimsel Araştırma Laboratuvarında çalışan bilim insanları iyileştirici lens üretim teknolojisini geliştirdi. Bu bilim insanlarından Valentin Jevniyak muhabirimize verdiği demeçte şunları söyledi:

İyon değişimini sağlayan iyileştirici lens, sıradan kontak lens gibi yumuşak helyumlu lenstir. Ancak bileşiminde tıpta, eczacılıkta, gıda sanayiinde kullanılan absorbanlar var. Absorbanlerın saldırgan toksik maddelerin birçoğunu emme, aktif yakıcı ve hasta edici maddeleri, bu arada toksinler,virüsler ve bakterileri etkisiz hale getirme gibi nitelikleri var.

Valentin Jevniyakov’un söylediğine göre, gözün hasarlanması halinde içine giren maddeyi biran önce çıkarmak ve insanın görme yeteneği kaybetmesine sebep olabilen yangıyı önlemek lazım.

Valentin Jevniyakov şunlar söyledi: Ambulans geldikten hemen sonra hasarlı göze iyileştirici yumuşak lens konulursa ve insan kliniğe hemen götürülürse, saldırgan ve yakıcı madde gözün içine girmez ve derin olmayan dokuları zedelemez. Gözün hasarlanmasından 6 saat sonra ise durum başka olacak.

Yon değişimi sağlayan iyileştirici lenslerin yakıcı maddeleri, toksinleri, virüsleri gözden çabuk çıkarma nitelikleri var. Yeni geliştirilmiş tüm ilaçlar ve iyileştirici maddeler gibi iyileştirici lensler de 1,5 yıl içinde kliniklerde denendikten sonra tedavide kullanılacak.

Şüphesiz, iyileştirici lensler Rusya’da ve Rusya dışında kurtarıcılar, felaket ve facia yaşanan, savaş eylemleri yapılan yerlerde ve kaza yerlerinde tıp uzmanları tarafından kullanılacak. Yakın bir gelecekte de bu iyileştirici lenslerin yalnızca hastaneler ve acıl tibbi yardım noktalarında değil, evlerin, ofislerin, arabaların ecza dolaplarında da bulunması, pek muhtemel.