Merak Edilenler

Çocuklar ne zaman ve nasıl kontak lens kullanabilir?

Anne-babalar gözlüklü Harry Potter’i gayet sempatik bulsalar da çocuklar gözlüğün kırılma kaygısı olmadan spor yapabilmek ya da dış görünümleri konusunda kendilerini daha rahat hissedebilmek için bir an evvel gözlüklerden kurtulmayı ve lens kullanmayı tercih edebiliyorlar.

Çocuklar hangi yaştan itibaren lens kullanabilirler?

Uzmanlar lens kullanma kabiliyetinin yaştan ziyade sorumluluk alabilmekle bağlantılı olduğunu söylüyorlar. 8 yaşındaki çocuklar lens takma ve çıkarmayı başarabilseler de göz doktorları genellikle lens vermek için çocuğun 11-14 yaşına gelmesini beklemeyi tercih ediyorlar. Genel olarak bu yaşlarda çocuklar sürekli bir yetişkin denetlemesine gerek olmaksızın lenslerini temiz tutmayı ve dezenfekte etmeyi başarabiliyorlar.

Lens kullanımının avantajları

Gözlükten lense geçişin pek çok avantajı var. Bunlardan bazıları:

Özgüven

Kontak lens kullanımı çocuğun görünümü konusunda kendisini daha güvenli hissetmesine yardımcı olabilir.

Rahatlık

Lensler sabahları kolaylıkla takılır ve gün boyu herhangi bir bakım gerektirmez. Kaybolma ya da kırılma kaygısı olmaz buharlanmaz ve yağmur suları ile kaplanarak görüşe engel olmaz.

Görmenin iyileşmesi

Kontak lensler daha net bir görme sağlar ve çevresel görmeyi iyileştirir.

Spor yaparken rahatlık sağlar

Futbol basketbol ya da başka bir sporu yaparken kırılma kaygısı olmadığından lensler spor yapan çocuklar için gözlükten daha uygun bir seçenektir. Dönerken ya da zıplarken gözlüklerin fırlama tehlikesi olmadığından dans ya da dövüş sporları ile uğraşan çocuklar da lens kullanımından fayda sağlarlar. Ayrıca kayak ve snowboard yapan çocuklar da gözlük yerine lens kullanmaları halinde kayak gözlüğünü rahatlıkla takıp çıkarabilirler.

Lens türleri

Kontak lenslerin birçok türü vardır. En çok kullanılan ise en fazla rahatlık sağlayan yumuşak lenslerdir. Günlük veya daha uzun süreli kullanılabilen tek kullanımlık yumuşak lens çeşitleri de mevcuttur. Sert lenslerin kullanımı yumuşak lensler kadar rahat olmasa da yakını görememe sorununun ilerlemesini yavaşlatmakta faydalı olabilmektedir.

Güvenli kontak lens kullanımı için tavsiyeler

Çocuk hangi tür lens kullanırsa kullansın bazı güvenlik kurallarına uyması gereklidir:

Kontak lenslerinizi bir göz uzmanından alın. Lensler doğru ebat şekil ve numarayı gösteren bir reçete yazacak olan göz doktoru tarafından ayarlanmalıdır. Lenslerin göze tam olarak uymaması göz sağlığı ile ilgili ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Lensler sadece belirtilen süre boyunca takılmalı ve kullanım talimatına göre değiştirilmelidir. Eskimiş lensler protein artıkları ile kaplanarak enfeksiyon ve başka sorunların oluşmasına neden olabilir.

Lensler çıkarılmadan uyunmamalıdır. Gözlerde lens varken uyunması enfeksiyon ve gözde hasarlar riskinin artmasına neden olabilir.

Lensler talimatlara uygun olarak temizlenmeli ve/veya dezenfekte edilmelidir. Temizleme yöntemleri genellikle gayet basittir ve sadece bir şişe solüsyon gerektirir. Günlük tek kullanımlık lenslerin temizlenmesi gerekmez ancak her gün yenisi ile değiştirilmelidir ve tekrar kullanılmamalıdır.

Gözde herhangi bir kızarıklık kaşınma yanma veya görmede değişiklikler olması durumunda en kısa zamanda doktorunuzla görüşmelisiniz. Erken müdahale komplikasyonların gelişmesini önleyebilir.

Doktor tavsiyesi olmadan kozmetik amaçlı kontak lens almayın. Renkli ve özel efekt veren lenslerin kullanımı doğru bir şekilde göze göre uydurulmuş olması ve bir göz doktoru tarafından reçete edilmiş olması halinde güvenlidir.